Ekolamp - Modernizací osvětlení k úsporám
Modernizací osvětlení k úsporám
Města a obce dnes stojí před zásadní otázkou, jak ušetřit, aby v obecním rozpočtu zůstalo dost financí na plánovanou výstavbu, opravy budov, ozelenění města nebo na podporu sportu a spolkového života v obci. První na seznamu úsporných opatření tak bývá revize energetické náročnosti provozu.
Samosprávy mohou čerpat dotace například na rekonstrukci či výměnu energeticky náročného veřejného osvětlení za úspornější varianty. Některé obce však nezůstávají pouze u tohoto opatření, kromě výměny starého osvětlení za nové, úspornější, si pořizují řídicí systémy, které dokážou regulovat délku a intenzitu svícení. Navíc je možné mezi moderními LED světelnými zdroji vybírat různou barevnou teplotu podle místa využití.
Další možnou úsporu představuje snížení spotřeby energie v objektech vlastněných či spravovaných obcí. „I investičně nenáročná a jednoduchá výměna zastaralých typů osvětlení za moderní úsporná svítidla přinese podstatnou úsporu, protože v řadě takových objektů se často intenzivně svítí po celý den,“ říká Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci světelných zdrojů a dalších elektrozařízení.
Svítit by se mělo ekologicky
Výběrem vhodných lamp veřejného osvětlení mohou obce rovněž omezit tzv. světelné znečištění, tedy nepříznivé a rušivé účinky umělého světla. Moderní lampy jsou konstruovány tak, aby ozářily jen zvolená místa, například cesty, chodníky, přechody a zbytečně nesvítily do okolí. S pomocí nových technologií lze „chytrým“ nastavením zvolit i vhodnou světelnou intenzitu.
„V obytných částech je tak možné zvolit nižší barevnou teplotu, tedy teplejší barvu světla, která obsahuje méně modré složky světelného spektra. Modré světlo totiž může negativně ovlivnit biologický rytmus člověka během noci, tedy například zhoršit kvalitu spánku,“ doplňuje Zuzana Adamcová.
S ohledem na životní prostředí je třeba postupovat i při likvidaci vysloužilého osvětlení. „Vyřazené světelné zdroje i samotná osvětlovací tělesa je třeba odevzdat k recyklaci. V žádném případě nesmí skončit v běžném komunálním odpadu. To se samozřejmě týká i osvětlení z domácností. V tomto ohledu nám obce pomáhají i při osvětě obyvatel,“ dodává Zuzana Adamcová.
I zásluhou obcí se sesbíralo 576 tun světelných zdrojů
Obce a města jsou proto důležitým partnerem společnosti EKOLAMP. Jejich sběrné dvory tvoří jeden ze základních pilířů sběrné sítě. Kromě toho také velmi pomáhají se zmiňovanou osvětou občanů. „Proto i my obce a města podporujeme. Vybavujeme jejich sběrná místa vhodnými nádobami a poskytujeme jim odměny v rámci našeho motivačního programu,“ říká Zuzana Adamcová.
I s pomocí obecních sběrných dvorů se loni podařilo společnosti EKOLAMP sesbírat 576 tun světelných zdrojů. „To představuje zhruba čtyři miliony kompaktních a lineárních zářivek, výbojek, žárovek a LED světelných zdrojů,“ bilancuje výsledky sběru.
Obce spolupracující se společností EKOLAMP dlouhodobě oceňují flexibilitu, rychlost a spolehlivost. Na sběrných dvorech se jim nehromadí elektroodpad, protože je odvážen vždy v předem dohodnutém termínu, a to i v relativně malých množstvích.
Více informací najdete na www.ekolamp.cz.
Doplňující obsah
Novinky
OTEVÍRACÍ DOBA PROSINEC 2024 - LEDEN 2025
Digitální pas výrobku
OEZ AKCE dárek za nákup - Prosecco
© 2024, ELEKTROHARTMAN – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů (GDPR) | Mapa stránek
Eshop vytvořila eBRÁNA | eBRÁNA eshop s propojením na IS | Marketing eshopu